Kıyafetlerinizin etiketlerinde; “yalnızca kuru temizleme” ibaresini görürsünüz. Doğal olarak, yıkanmasının ne gibi bir sakıncası olacağı düşüncesi söz konusu olacaktır. Yaygın sorulan bu sorunun cevabı ise giysinin niteliklerinde gizlidir. Eğer giysi buna gereksinim duyuyorsa, Samsun Kuru Temizleme size en uygun desteği verecektir. Sorumuza dönecek olursak; “Kuru temizleme nedir?” ve “Kuru temizlemenin yıkamadan farkı nedir?”

Kuru Temizleme Nedir ve Nasıl Yapılır?

Kuru temizleme, kumaş türü ve giysinin tasarım özellikleri nedeniyle doğrudan yıkama durumunda zarar görme ihtimali söz konusu olduğunda kullanılan bir temizleme işlemidir. Kıyafetler, su ve deterjan yerine; özel çözücü solüsyonlar kullanılarak temizlenir. Bu noktada iki temizlik seviyesi söz konusudur.

Leke Temizliği: Lekeli giysiler için, makine kullanılmadan önce leke çözücüler kullanılarak bir işlem yapılır. Bunun ardından, kıyafetler genel temizlik için benzer diğer giysilerle gruplanarak makineye alınır. Genel lekeler durumunda bu aşama gerçekleşmeyebilir.

Genel Temizlik: Giysinin kullanım nedeniyle topladığı kirin ortadan kaldırılması için gerçekleşen temizlik sürecidir. Kuru temizleme makinesi içerisinde, özel çözücüler kullanılarak yapılan bu temizleme işleminde, çözme ve kurutma olmak üzere iki aşama söz konusudur.

Samsun kuru temizleme olarak biz hem Atakum hem de İlkadım şubelerimizde, kuru temizleme ile birlikte, normal yıkama hizmetlerini de veriyoruz. Su ve deterjanla temizlenmesinde engel bulunmayan giysiler için Laundry hizmetimizden de faydalanmanız mümkündür.

Yıkama İşleminin Kuru Temizlemeden Farkı?

Yıkama (laundry) işleminin, kuru temizlemeden en temel farkı; isminden de anlaşılacağı gibi suyun kullanılmıyor olmasıdır. Su, özellikle belli sıcaklıklarda bazı kumaş tipleri bakımından yıkıcı etkilere sahip olabilir. Örneğin; yün, sıcak olmasa dahi, su ile temas ettiğinde dokuma özelliklerini kaybedebileceğinden, çok dikkatli yıkanmalıdır. Bunun gibi, takım elbiselerin üretiminde kullanılan kumaşların da su ile temizlenmeleri halinde yapısal bozulmaların söz konusu olması muhtemeldir. Bu nedenle, özellikle etiketinde “sadece kuru temizleme” yazan giysiler başta gelmek üzere, hassas kumaşa sahip giysiler Atakum kuru temizleme şubemizde değerlendirilerek, uygun temizleme yöntemi ile temizlenebilir.

Kuru temizleme için uygun olup olmadığını bilmediğiniz giysilerinizin değerlendirilmesi için dilerseniz bize başvurabilirsiniz. İlkadım kuru temizleme şubemizde, değerlendirme yapılarak, her iki yöntem için de size hizmet sunulabilir.

Kuru Temizleme Hangi Giysiler İçin Uygundur?

Kuru temizleme, özel kumaş türleri için gereklidir. Giysilerin etiketlerinde, ne şekilde yıkanacağı belirtilmiş ise buna uyulmalıdır. Eğer herhangi bir yıkama talimatı yoksa;

  • Yün
  • İpek
  • Kaşmir
  • Süet
  • Deri
  • Viskon
  • Keten

Gibi kumaşlardan mamul giysilerin, kuru temizleme ile temizlenmesi tavsiye edilir. Bu tür kumaşlar takımlar ve elbiselerde yaygın olarak kullanıldığından, kuru temizleme raflarında genellikle takımları görmek mümkündür. Ancak elbette kuru temizlik sadece takımlara yapılmaz. Hassas ve su ile teması sakıncalı olabilecek giysiler için biz Samsun Kuru Temizleme olarak, özel yöntemleri tercih ediyoruz. Müşterilerimizin bize başvurması durumunda, uygun yöntemi kendilerine tavsiye edebiliyoruz.

Kuru Temizleme Süreci

Kuru temizleme süreci, öncelikle ürünün şubemiz tarafından kabul edilmesi ile başlar. İlkadım kuru temizleme veya Atakum kuru temizleme şubelerimizden dilediğinize giysilerinizi getirebilirsiniz. Ürün kabul edilmeden önce, görevlimiz kıyafetlerinizi inceler ve uygunluğunu onaylar. Eğer giysileriniz kuru temizleme için uygun değilse, sizin için laundry seçeneği önerilebilir. Laundry, evde yapacağınız sulu yıkamaya benzer bir çözümdür ancak burada kıyafetleriniz kuru alınıp giyilmeye hazır teslim edilir.

Kuru temizleme için uygun olan kıyafetleriniz teslim alındıktan sonra, etiket talimatlarına uygun olarak leke temizliği işlemine alınır. Bu aşamada yoğun lekeler giderilir.

Lekeleri giderilen kıyafetleriniz, kuru temizleme makinelerine alınır ve özel çözücülerle bütünüyle temizlenir. Bu aşamada kurutma işlemi de yapılır.

Temizlenen ve kurutulan kıyafetler, ütülendikten sonra paketlenerek teslime hazır hale getirilir.

Siz de tertemiz kıyafetlere güvenli biçimde ulaşmak istiyorsanız, bize şimdi ulaşın. Sizin için uygun kuru temizleme fiyatları ile doğru temizliği vaat ediyoruz.

Kuru Temizlemenin Yıkamadan Farkı Nedir?